Bezpieczeństwo i próbna ewakuacja

Bezpieczeństwo i próbna ewakuacja

Każde miejsce przebywania ludzi stwarza ryzyko powstawania zagrożeń dla życia i zdrowia.
Zespół budynków SP ZOZ MSWiA w Poznaniu z pewnością należy do miejsc narażonych na liczne nieprzewidziane sytuacje. W każdej chwili trzeba być przygotowanym na szybką i sprawną reakcję! Temu m.in., służy szereg przedsięwzięć planistycznych, odpraw i ćwiczeń, które minimalizują zagrożenia lub przeciwdziałają skutkom nagłych zdarzeń.

Ćwiczenia ewakuacji szpitala mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom, personelowi medycznemu oraz innym pracownikom w przypadku zagrożenia, takiego jak pożar, trzęsienie ziemi, czy inne sytuacje, które wymagają natychmiastowej ewakuacji budynku szpitala.
Warto nie tylko dla własnego bezpieczeństwa zapoznać się z przebiegiem takich ćwiczeń.

17 października br. ćwiczono praktyczną organizację ewakuacji dla budynku wysokiego „Łóżkowego” oraz budynku „Nowego Bloku Operacyjnego”, w której uczestniczyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej. W ten sposób sprawdzono skuteczność procedur ewakuacyjnych, zwiększyła się też świadomości personelu w zakresie procedur bezpieczeństwa i oceniono wydajnoś systemów alarmowych i ewakuacyjnych. Powołany zespół, odpowiedzialny za organizację i monitorowanie ćwiczenia przez Zastępcę Dyrektora ds. Technicznych, Inwestycji i Rozwoju Sławomira Tomczaka oraz głównego koordynatora Macieja Węckowskiego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej, którzy już na etapie przygotowań zaplanowali wszystkie szczegóły próbnej ewakuacji. Odpowiednie zadania zostały przydzielone Liderom Ewakuacji z każdego piętra budynku wysokiego oraz Kierownikowi Izby Przyjęć, przedstawicielom sekretariatu Dyrekcji Szpitala, Kierownikowi Sekcji Ogrodniczo-Gospodarczej, przedstawicielom Działu Eksploatacji i Inwestycji, Specjaliście ds. BHP i Specjaliście ds. Obronnych. Przygotowano mapy dróg ewakuacyjnych i instrukcje, które określają trasy ewakuacyjne, punkty zbiórki oraz procedury postępowania podczas ewakuacji.

Poinformowano wszystkich pracowników szpitala o planowanych ćwiczeniach, terminie oraz celach próbnej ewakuacji. Po zarządzeniu ewakuacji rozpoczęto monitorowanie jej przebiegu czas ewakuacji, aby uzyskać dane potrzebne do oceny. Po zakończeniu ćwiczenia dokonano oceny jego przebiegu, sprawdzono czy cele zostały osiągnięte i czy istnieją obszary do poprawy. Tez egzamin wszyscy zdali na ocenę bardzo dobrą!