Dzień wyborów w Szpitalu MSWiA

Za kilka dni w niedzielę Polacy będą mogli uczestniczyć w wyborach. Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku zarządzone zostały przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę na 13 października jako wybory do Sejmu i Senatu.
W wyborach parlamentarnych 13 października br. będzie można oddać głos również w Szpitalu MSWiA w Poznaniu. W miniony poniedziałek upłynął termin na utworzenie w miejscach przebywania chorych tzw. odrębnych obwodów głosowania. Miejscem, gdzie Komisja Wyborcza będzie przyjmowała osoby głosujące jest sala w łączniku szpitalnym na pierwszym piętrze obok windy. Od wczesnych godzin rannych do godziny 21.00 będzie można dopełnić formalności zaznaczenia swojej obecności na listach osób uprawnionych do głosowania i wrzucić swoją kartkę do urny.
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach – informowała w specjalnym komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza.
W przypadku osoby, która trafi do szpitala w dniu wyborów, Komisja Wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu.
W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców najpóźniej w piątek 11 października. Komisarz wyborczy tworzy tzw. obwód odrębny w placówce, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców.