Koronawirus – zalecenia dla odwiedzających nasz Szpital

W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez wirusa eksperci zalecają, by szpitale ograniczały odwiedziny u pacjentów.

Infolinia dotycząca koronawirusa  SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 działa pod numerem 800 190 590. Jest ona dostępna przez CAŁĄ DOBĘ.  Zadzwoń z wyprzedzeniem, by lekarz mógł szybko skierować cię do właściwej placówki medycznej. Takie postępowanie może również zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród osób w przychodni, szpitalu i innych miejscach.

Poznańskie szpitale, które są w gotowości do walki z koronawirusem to:

1. Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu,

2. Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Szpital Wojewódzki w Poznaniu.

Przypominamy również o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:

• jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol. W Szpitalu MSWiA w Poznaniu na każdym piętrze obok wejścia do windy znajdują się specjalne pojemniki z płynem do odkażania rąk. Korzystanie z takiego zabiegu jest jednym z głównych zaleceń ochronnych.
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach.
  • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami. Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów.
  • Jeśli podróżujesz do Azji lub państw z potwierdzonym występowaniem koronowirusa, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami chorób układu oddechowego, unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki oraz unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą lub kichają. Dłońmi dotykasz w ciągu dnia bardzo wielu powierzchni, które mogą gromadzić wirusy. Przez zanieczyszczoną dłoń możesz przenieść koronawirusa do oczu, nosa lub ust, skąd może przedostać się do organizmu i wywołać chorobę.

Jeśli źle się czujesz zostań w domu. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się po pomoc lekarską.