Przestrzegamy przed nieuczciwymi ogłoszeniami!

Przestrzegamy przed nieuczciwymi ogłoszeniami!

W ostatnich latach stale wzrasta ilość ogłoszeń i telefonów z propozycją skorzystania z bezpłatnych usług medycznych. Informacje o tym są zazwyczaj kierowane do osób starszych. Najbardziej widoczny wzrost jest w Poznaniu, ale także w innych regionach Polski. Treść ogłoszenia powtarza się bez względu na rodzaj oferowanego badania. Pod pozorem darmowych badań, zostaje przemycona sprzedaż drogich pakietów usług medycznych! Jak bronić się przed tego rodzaju oszustwami? Schemat działania medycznych oszustów polega m.in. na powoływanie się na autorytet znanych i cenionych placówek medycznych i gabinetów lekarskich.

​Szpital MSWiA w Poznaniu nie prowadził nigdy akcji marketingowych w tak nieprofesjonalny i mało czytelny przekaz do swoich Pacjentów! Dlatego zwracamy się z apelem o dużą ostrożność w przyjmowaniu zapewnień o współpracy z nami w zakresie jakichkolwiek badań i legitymizowanie poziomu leczenia faktem współpracy z nami!
Wybór seniorów jako grupy odbiorców nie powinien więc nikogo dziwić. To osoby, które często czują się pominięte i zaniedbane przez służbę zdrowia, dlatego wyjątkowo duże wrażenie na nich zrobi osoba oferująca darmowe badanie. Starsze osoby poczują się wyjątkowe i ważne wiedząc, że ktoś zamierza zbadać ich stan zdrowia oraz kompleksowo wykonać darmowe badania. Nie ma się co dziwić, że osoby starsze decydują się na korzystanie z takich usług, licząc na profesjonalizm i bezpłatne sprawdzenie stanu ich zdrowia.
Zdarza się, że dla wzbudzenia zaufania sygnowane są w nieuprawniony sposób nazwą szpitala, uniwersytetu lub nazywane w sposób górnolotny, np. Centrum Medycyny lub Instytut Zdrowia. Bez względu na nazwę swojej działalności, firmy te żerują przede wszystkim na seniorach proponując im bezpłatne badania, po czym namawiają ich na wykupienie bardzo kosztownych pakietów medycznych. Konsultanci gwarantują, że będą to usługi kompleksowe, dostępne szybko, bez konieczności czekania w długich kolejkach w przychodniach czy szpitalach. W teorii brzmi to doskonale. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega i prosi o umiarkowane zaufanie
Obowiązkowe jest ograniczone zaufanie dla telefonicznych konsultantów, szczególnie jeśli oferują oni darmowe usługi czy produkty. W wypadku badań, daleko im do rzetelnych czy profesjonalnych, dlatego lepiej za szybko nie zachwycać się daną ofertą. Koniecznie należy przeczytać umowę, a w wypadku osób starszych skontaktować się najpierw z rodziną, zanim przystąpi się do podpisywania umów.
UOKiK prowadzi postępowanie kontrolne z tytułu naruszeń interesów konsumentów. W tym znajdują się niejednokrotnie nachalne i niechciane telefony z zaproszeniami na badania, które wykonywane są bez uzyskania wcześniejszej zgody na tego typu rozmowę i prowadzenie marketingu w ten sposób. Ten sposób prowadzenia marketingu niezgodny jest z art. 172 prawa telekomunikacyjnego. Co ważne, niemożliwe jest skontaktowanie się z przedstawicielami spółki, która odpowiada za zaistniałą sytuację. Niemożność kontaktu uniemożliwia poznanie faktycznych pobudek oraz stanowiska drugiej strony sprawy.
Kary nałożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmy oferujące nieuczciwe praktyki sięgają wielu milionów złotych!